ЗАПРОВАДЖЕННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ ФОРМИ ТРУДОВИХ КНИЖОК
3-06-2021, 14:34
5 лютого 2021 року Верховною Радою України прийнято Закон № 1217-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі” (далі - Закон), який набирає чинності через три місяці з дня його опублікування, тобто з 10 червня 2021 року, крім пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення», який набрав чинності з дня опублікування цього Закону, тобто 10 березня 2021 року.
Стаття 48 «Трудові книжки» Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) повністю змінена і в новій редакції має назву «Облік трудової діяльності працівника». Згідно з частиною першою цієї статті облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Державний реєстр) у порядку, визначеному 3аконом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Якщо нині частина друга статті 48 КЗпП встановлює обов’язок роботодавця оформити трудову книжку працівнику, що стає на роботу вперше, не пізніше п’яти днів після його прийняття на роботу, то за новою редакцією згаданої статті такий обов’язок лежить на роботодавцеві лише у разі вимоги працівника.
Облік даних про трудову діяльність, освіту та інших відомостей про працівника вестиме Пенсійний фонд, який з 2000 року відповідає за накопичення, зберігання та обробку інформації про страховий стаж працівників для набуття ними права на отримання пенсій та страхових виплат.
Інформація про трудову діяльність за попередні роки в електронний реєстр зможе вноситися як самостійно працівником, так і його роботодавцем у вигляді сканованих або оцифрованих копій передбачених законодавством документів (трудової книжки, довідок тощо) з обов’язковим накладанням кваліфікованого електронного підпису.
За бажанням працівника роботодавець буде зобов’язаний продовжувати облік трудової діяльності в паперовій формі, однак у такому випадку паперова трудова книжка зберігатиметься в працівника.
Включення до реєстру відсутніх відомостей з паперових трудових книжок передбачається здійснити протягом 5 років після набрання Законом чинності. У цей перехідний період може застосовуватися і паперова, і електронна форма обліку трудової діяльності.
Інформацію про свою трудову діяльність і страховий стаж громадяни зможуть отримати у вигляді електронного документа через вебпортал Пенсійного фонду України. Цей документ матиме статус офіційного та зможе пред’являтися громадянами у формі витягу за потребою.
|