ЯК РОБОТОДАВЦЕВІ ПЕРЕВІРИТИ ПРАВОМІРНІСТЬ ВИДАЧІ ЛІКАРНЯНОГО (Коментар до листа МОЗ України від 12.06.17 п. № 3.04.02-Н-7698/6898-зв)
17-11-2017, 10:09
Як зазначають спеціалісти Міністерства охорони здоров'я, роботодавець має право перевірити правомірність видачі листка непрацездатності. Для цього йому необхідно зробити запит до структурного підрозділу з питань охорони здоров'я обласної чи Київської міської державної адміністрації, у підпорядкуванні якого знаходиться заклад охорони здоров'я, що видавав листок непрацездатності.
МОЗ уже не вперше висловлюється щодо цього питання. Ще в листі від 03.08.06 р. № 3.07-16/1004 фахівці відомства зазначали: роботодавець може перевіряти обґрунтованість видачі листка непрацездатності, але тоді йому пропонували звертатися безпосередньо до медичних закладів. Утім нормативними документами не передбачено чітких термінів розгляду таких заяв як підрозділами держадміністрації, так і безпосередньо медзакладами.
Однак на прийняття рішення про оплату лікарняного відведено не так багато часу. Згадаймо строки розгляду документів та призначення матзабезпечення у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, які встановлено ст. 32 Закону про соцстрахування1: документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах потрібно розглянути не пізніше десяти днів з дня їх надходження. У разі прийняття рішення про відмову в призначенні допомоги повідомлення про таку відмову із зазначенням її причин та порядку оскарження слід видати або надіслати заявникові не пізніше п'яти днів після винесення відповідного рішення.
Своєю чергою, на підприємстві питання оплати лікарняних вирішує комісія із соцстрахування підприємства або, якщо чисельність працівників менша, ніж 15 осіб, уповноважений із соцстрахування (п. 1.4 Положення № 252). Саме комісія або уповноважений приймають рішення про призначення матзабезпечення або відмову в його призначенні, вони ж розглядають підставу й правильність видачі та заповнення листків непрацездатності.
У разі виникнення сумнівів комісія (уповноважений) має право звертатися до робочих органів відділень Фонду соцстрахування з питань перевірки правильності та обґрунтованості видачі листків непрацездатності застрахованим особам підприємства (п. 2.1 Положення №25, лист ФСС з ТВП від 11.05.17 р. № 5-14/Н-225з-60). Фонд за запитом комісії або уповноваженого проведе перевірку та ухвалить рішення щодо оплати листків непрацездатності або відмови в їх оплаті.
Звісно, роботодавець може звернутися до підрозділу з питань охорони здоров'я облдержадміністрації або міськдержадміністрації (аби впевнитися, що працівник справді мав поважну причину відсутності на роботі) та сподіватися на швидку відповідь. Однак зважайте, що таке звернення не може бути підставою для затримання виплат за листком непрацездатності. Тож за умов, що він буде належно оформлений і комісія за результатами його розгляду прийме рішення про оплату такого лікарняного, його доведеться оплатити. За таких обставин, якщо підрозділ держадміністрації надасть відповідь максимально швидко й підтвердить правомірність видачі листка непрацездатності, ускладнень не буде. А як діяти, коли в держоргані дійдуть висновку про безпідставну видачу листка непрацездатності та лист про це надійде вже після оплати лікарняного? Такий розвиток подій може створити купу проблем — насамперед роботодавцеві. Адже тоді доведеться ініціювати звернення до Фонду щодо перевірки вже оплаченого листка непрацездатності (у разі отримання на той час коштів від Фонду це точно не піде на користь підприємству). А по виплачених працівникові коштах ще й доводити наявність шкоди, завданої підприємству наданням безпідставно отриманого лікарняного. При цьому працівник компенсуватиме шкоду лише в разі доведення його вини й тільки в межах середнього місячного заробітку (ст. 136, п. З ч. 2 ст. 127 КЗпП). Як бачимо, роботодавця в такому випадку чекає чимало клопоту.
Тож за наявності сумнівів, чи справді працівник хворів і чи правомірно йому видано лікарняний, простіше одразу направити від комісії із соцстрахування звернення до Фонду соцстраху з проханням перевірити обґрунтованість видачі листка непрацездатності. Висновок Фонду стане підставою для прийняття комісією рішення про оплату за лікарняним або відмову в цій оплаті.
1 Закон України "Про загальнообов 'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.99 р.
2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затверджене постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.08р. №25.
|