ХВОРОБА НАПЕРЕДОДНІ ЗВІЛЬНЕННЯ ЗА ВЛАСНИМ БАЖАННЯМ: ЧИ ОПЛАЧУВАТИ ЛІКАРНЯНИЙ
7-12-2017, 11:22
Як відомо, працівника не можна звільняти під час тимчасової непрацездатності з ініціативи власника або вповноваженого ним органу (ст.ст. 40, 41 Кодексу законів про працю України, далі — КЗпП).Виняток — звільнення за нез'явлення на роботу понад чотири місяці поспіль унаслідок хвороби.
Однак якщо звільнення відбувається з власної ініціативи працівника, ніщо не завадить працедавцю звільнити його під час хвороби.
Проте як вчинити з оплатою листка непрацездатності, чи має підприємство оплачувати перші п’ять днів хвороби та отримувати й виплачувати колишньому співробітнику допомогу від Фонду соцстраху? У коментованому листі Фонд наголошує: працівник, який у день звільнення занедужав або отримав травму згідно з листком непрацездатності, має право на отримання допомоги з тимчасової непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або встановлення МСЕК інвалідності. Умовивід Фонду базується на п. 2 ст. 22 Закону № 11051, відповідно до якого він виплачує застрахованій особі допомогу з тимчасової непрацездатності незалежно від її звільнення в період втрати працездатності.
Тож якщо працівник у день звільнення захворів і потім надав лікарняний, допомогу за рахунок Фонду за таким листком непрацездатності вже колишньому працівнику слід виплатити за весь період хвороби, а саме — починаючи із шостого дня непрацездатності до одужання або встановлення інвалідності, продовжуючи виплати навіть після звільнення.
Що стосується перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, то тут керуємося Порядком № 4402, у якому сказано: оплата днів тимчасової непрацездатності здійснюється за основним місцем роботи застрахованої особи та місцем роботи за сумісництвом у формі матеріального забезпечення, що повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу). Після звільнення людина не втрачає зарплату у зв'язку з хворобою, та й місця роботи в неї вже немає, тож і оплатити час непрацездатності коштом роботодавця необхідно тільки за ті дні, що були для неї робочими. Тобто в ситуації, розглянутій у листі Фонду, — лише за день звільнення.
1 Закон України "Про загальнообов 'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.99р. № 1105-XIV.
2 Порядок оплати перших п 'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов 'язаноїз нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів робото-давця, затверджений постановою від 26.06.15 р. № 440.
|