Як оплачувати працівнику роботу у вихідний день під час воєнного стану та чи є така робота понаднормовою для працівника: розʼяснення Держпраці 16-06-2023, 15:24
Відповідно до ст. 72 КЗпП робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі. У період з 24.03.2022 до 19.07.2022 норма цієї статті не застосовувалася згідно з ч. 6 ст. 6 Закону України №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» в редакції від 15.03.2022. Законом №2352-IX до норм Закону №2136-IX було внесено зміни, відповідно до яких ст. 72 КЗпП виключено з переліку норм, які не застосовуються у період дії воєнного стану. Ці зміни набули чинності 19 липня 2022 року. Отже, на сьогодні робота у вихідні дні компенсується так, як і до війни: працівникові надають інший день відпочинку або оплачують фактично відпрацьовані години у грошовій формі у подвійному розмірі згідно з правилами, встановленими ст. 107 КЗпП.
Відповідно до статті 107 Кодексу законів про працю України, робота у святковий і неробочий день (частина четверта статті 73) оплачується у подвійному розмірі:
1) відрядникам – за подвійними відрядними розцінками;
2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, – у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
3) працівникам, які одержують місячний оклад, – у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.
Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.
Відповідно до вимог п. 11 Методичних рекомендацій №138 у разі підсумованого обліку робочого часу робота у святкові та неробочі дні за графіком включається до норми робочого часу за обліковий період, установленої на підприємстві. Години роботи, що перевищуюсь цю норму, вважаються надурочними і оплачуються в подвійному розмірі. Тому під час підрахунку надурочних годин у випадку підсумованого обліку робочого часу робота у святкові і неробочі дні, проведена понад установлену на підприємстві норму робочого часу, за обліковий період не враховується, оскільки вона вже оплачена в подвійному розмірі.
Тобто оплата за виходи працівників на роботу у свій вихідний день підлягає нарахуванню в порядку розрахунку заробітної плати за місяць, у якому виникли такі виходи. При цьому, при підрахунку загального відпрацьованого часу для визначення понаднормової кількості годин такі години не враховуються, оскільки вони вже є оплаченими у подвійному розмірі. Від себе додамо, що згідно того ж Закону України №2136-IX стаття 73 КЗпП, яка визначає святкові та не робочі дні, у період воєнного стану не діє. Тож, розʼяснення стосується саме вихідних днів.
|
Навігація
Популярне
Голосування
Яка інформація вам потрібна на сайті?
Календар
|