НАБРАВ ЧИННОСТІ НОВИЙ ЗАКОН ЩОДО ВПОРЯДКУВАННЯ НАДАННЯ ТА ВИКОРИСТАННЯ ВІДПУСТОК 8-01-2024, 14:47
24.12.23 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань»
Ключові новації закону:
⭐ Відпустка для підготовки та участі в змаганнях надається працівникам, які беруть участь у всеукраїнських та міжнародних спортивних змаганнях. Тривалість, порядок, умови надання та оплати такої відпустки визначаються ❗трудовим та/або колективним договором ❗. Раніше порядок надання такої відпустки визначався Кабінетом Міністрів України.
⭐Батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини може взяти відпустку при народженні дитини (14 календарних днів, не пізніше трьох місяців з дня народження дитини) за умови, що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, що підтверджується заявою матері дитини та свідоцтвом про народження дитини, в якому зазначена відповідна інформація про батька дитини.
⭐ Працівникам, призваним на військову службу на підставі їх заяви виплачується грошова компенсація за всі не використані ними дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. Відповідна заява подається не пізніше останнього дня місяця, в якому працівник був увільнений від роботи у зв’язку з призовом на військову службу.
⭐Загальний максимальний строк надання працівнику відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин збільшився з 15 до 30 календарних днів на рік.
⭐ Розширено перелік підстав, коли працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати без обмеження строку.
⭐ Однак тепер, перебування у відпустці без збереження заробітної плати без обмеження строку та за сімейними обставинами не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.
⭐ На час профспілкового навчання працівникам, обраним до складу виборних профспілкових органів додаткова відпустка надається тривалістю до 6 календарних днів, з компенсацією середньої заробітної плати за рахунок профспілкової організації, за рішенням якої працівник направлений на профспілкове навчання.
⭐Військовослужбовці, які стануть до роботи, після демобілізації зможуть оформити відпустку без збереження заробітної плати тривалістю 60 календарних днів, така відпустка включається до страхового стажу.
Дуже суттєві зміни внесено у статтю 12 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" щодо порядку надання відпусток.
1⃣ У період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.
2⃣Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати.
3⃣ У період дії воєнного стану надання працівнику будь-якого виду відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустки у зв’язку з усиновленням дитини) понад щорічну основну відпустку, за рішенням роботодавця може здійснюватися без збереження заробітної плати. Надання невикористаних днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати.
Вважаємо, що таке рішення роботодавця має бути оформлене відповідним наказом чи розпорядженням по підприємству (наприклад: наказ щодо режиму надання щоріних віпусток понад 24 календарні дні). Такий наказ (розпорядження) має бути доведений до відома всіх працівників і поширюватись відповідно на всіх без виключення. Рішення не може прийматись щодо кожного працівника окремо, оскільки в такому випадку можна говорити про дискримінацію. Розуміти норму треба так, що за рішенням роботодавця МОЖЕ не зберігатись середній заробіток, якщо працівник просить надати щорічну відпустку більше 24 к.д.
Ні в якому разі норма не означає, що сама відпустка вище 24 к.д. може бути надана за рішенням роботодавця.
Будь-яка відпустка може надаватись тільки з ініціативи та за заявою працівника.
Начальник відділу юридочного забезпечення
та питань охорони праці
Олена ЦИКТИЧ
|
Навігація
Популярне
Голосування
Яка інформація вам потрібна на сайті?
Календар
|