ГНУЧКИЙ РЕЖИМ РОБОТИ ТА РОБОТА ВДОМА: НОВАЦІЇ
15-04-2020, 14:41
Потреба в змінах у трудовому законодавстві назріла вже давно. Але поки що жоден із проектів Трудового кодексу не було затверджено. Тож законодавці йдуть шляхом удосконалення норм чинного КЗпП,у якому просто не було виписано тих чи інших норм. Роблять це нашвидкуруч через коронавірусний карантин. Тож розглянемо, що для роботодавців приготували законотворці.
По-перше, із визначення трудового договору прибрали кілька слів, а саме про те, що працівник зобов'язується виконувати роботу "з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку ". Отже, вийшло так, що тепер, працюючи за трудовим договором, працівник не обов'язково має підлягати внутрішньому трудовому розпорядку. Інших змін у ст. 21 КЗпП немає, незважаючи на те що законодавці її повністю виклали в новій редакції.
Та з іншого боку, зі ст. 29 КЗпП не прибрали положення про те, що в разі прийняття на роботу працівника слід ознайомлювати із правилами внутрішнього розпорядку. Тож інформувати про них, як і раніше, потрібно. І якщо працівника вже з ними ознайомили, він має їх дотримувати.
Окрім того, законодавці встановили, що на час карантину продовжуються строки звернення до районного, районного в місті, міського чи міськрайонного суду за вирішенням трудових спорів встановлені ст. 233 КЗпП.
А головні новації закріпили в новій редакції ст. 60 КЗпП. Тут тепер оселяться положення про гнучкий режим робочого часу та дистанційну (надомну) роботу.
Гнучкий режим роботи
Перш ніж говорити про те, що ж закріпили законодавці, нагадаємо, що поняття гнучкого режиму робочого часу раніше не було визначено законодавством. Утім, його все ж можна було запровадити і до появи коментованого закону. Послуговувалися при цьому Методрекомендаціями № 359. Насправді поява нової редакції ст. 60 КЗпП не дуже змінює порядок упровадження гнучкого режиму роботи, але нарешті унормовує його.
Отже, як тепер випливає вже із КЗпП, для працівника можна встановлювати гнучкий режим робочого часу за погодженням між працівником і роботодавцем. Установити його можна або на визначений строк, або безстроково, як під час прийняття на роботу, так і згодом.
Гнучкий режим робочого часу — це форма організації праці, якою допускається встановлення режиму роботи, що є відмінним від визначеного правилами внутрішнього трудового розпорядку, за умови дотримання встановленої денної, тижневої чи на певний обліковий період (два тижні, місяць тощо) норми тривалості робочого часу.
Гнучкий режим робочого часу може включати:
Ідеться про час, протягом якого працівник зобов'язаний бути присутнім на робочому місці та виконувати свої посадові обов'язки. При цьому може бути передбачено поділ робочого дня на частини. Фіксованої частини робочого часу може і не бути взагалі, і тоді працівник сам розподілятиме свій робочий час.
Говоримо про час, протягом якого працівник на власний розсуд визначає періоди роботи в межах установленої норми тривалості робочого часу.
- час перерви для відпочинку і харчування
Для прикладу можна встановити, що працівник має працювати 8 годин на день, при цьому з 10:00 до 17:00 він однозначно повинен бути присутній на робочому місці, перерва на обід — із 13:00 до 14:00. Як бачимо, залишилося 2 години робочого часу. Під час них працівник також має виконувати роботу на робочому місці. Але коли саме — вирішує самостійно. Тобто він може змінювати час виходу на роботу та час її закінчення. Це дозволить працівникові приступати до роботи, наприклад, о 8:00 та закінчувати її о 17:00, або ж навпаки починати її пізніше, наприклад, о 9:30 та закінчувати о 18:30. Зокрема, такий варіант буде зручним, якщо працівнику доводиться діставатися на роботу транспортом, який стоїть у заторах. Цей же варіант підійде в разі введення гнучкого режиму роботи на час карантину, введеного наразі в Україні. При цьому облік робочого часу за гнучкого режиму роботи має забезпечувати роботодавець. Як варіант, такий облік можна організувати шляхом запису часу прибуття на роботу та виходу з роботи в спеціальному журналі або за допомогою технічних засобів.
Та чи всюди можна застосовувати гнучкий режим робочого часу? КЗпП не містить заборон,
але є роботи, на яких це буде недоцільно через особливості робочого процесу. Більшість із них законодавці перелічили у новій ст. 60 КЗпП, зазначивши, що на таких роботах, як правило, гнучкий режим роботи не застосовують. Ідеться про безперервно діючі підприємства, установи, організації з багатозмінною організацією роботи, а також в інших випадках, обумовлених специфікою діяльності, коли виконання обов'язків працівником потребує його присутності в чітко визначені правилами внутрішнього трудового розпорядку години роботи (торгівля, побутове обслуговування населення, вантажно-розвантажувальні роботи, робота транспорту, тощо) або коли такий режим несумісний із вимогами щодо безпечних умов праці.
Крім того, цікавим є положення про те, що в разі виробничо-технічної необхідності та/або для виконання невідкладних чи непередбачу- ваних завдань роботодавці зможуть тимчасово (на термін до одного місяця протягом календарного року) застосовувати до працівників, яким установлено гнучкий режим робочого часу, загальновстановлений на підприємстві, в установі, організації графік роботи. Водночас не застосовуватимуть норму про те, що про зміну режиму роботи працівника слід попереджати за 2 місяці. Оформити таку зміну роботодавець зможе, просто видавши наказ.
Важливо: застосування гнучкого режиму робочого часу не тягне за собою змін у нормуванні, оплаті праці та не впливає на обсяг трудових прав працівників.
І ще одна обмовка: під час відрядження на працівника поширюється режим робочого часу підприємства (установи, організації), до якого (якої) його відряджено. З огляду на те, що цю норму прописали в статті, присвяченій гнучкому режиму роботи, можна зробити висновок, що в разі встановлення працівникам гнучкого режиму робочого часу під час відрядження вони мусять орієнтуватися на час роботи підприємства, до якого їх відряджено. Найцікавіше, що подібної норми для інших працівників КЗпП не містить. Вона наразі передбачена лише в Інструкції про відрядження, але цей документ регулює відрядження працівників органів державної влади та бюджетних організацій. Тож не виключено, що нову норму слід сприймати глобально і поширювати на всі випадки відрядження.
Далі про оформлення гнучкого режиму робочого часу для працівників загалом та на час карантину. Спеціальне положення в КЗпП прописали для другого випадку, а саме визначили, що на час загрози поширення епідемії, пандемії та(або) загрози військового, техногенного, природного чи іншого характеру. Гнучкий режим робочого часу може
встановлюватися у наказі (розпорядженні) роботодавця. Утім, видати наказ, з огляду на те, що такий режим роботи може бути встановлено за погодженням між працівником і роботодавцем, можна або за заявою працівника, або за його письмової згоди (висловленої в окремому документі або під текстом наказу разом із підписом про ознайомлення). Звісно, можливим буде і встановлення гнучкого режиму безпосередньо у письмовому трудовому договорі.
Дистанційна (надомна) робота
У ст. 24 КЗпП законодавці передбачили, що трудовий договір належить укладати в письмовій формі (у вигляді окремого документу), якщо працівника приймають на дистанційну (надомну) роботу. Тобто із набранням чинності коментованим законом (а це вже сталося з 02.04.2020 р.) з усіма працівниками, які працюють дистанційно, доведеться укласти письмові трудові договори. Звісно, можна стверджувати, що письмовий трудовий договір має укладатися лише в разі прийняття нового працівника на дистанційну (надомну) роботу. Але ми схильні вважати, що це положення стосуватиметься і ситуацій, коли працівники вже виконують дистанційну (надомну) роботу.
Щоправда, законодавці передбачили, що на час загрози поширення епідемії, пандемії та(або) загрози військового, техногенного, природного чи іншого характеру умову про дистанційну (надомну) роботу можна встановлювати в наказі (розпорядженні) власника або уповноваженого ним органу без обов'язкового укладення в письмовій формі трудового договору про дистанційну (надомну) роботу. Утім, це правило спрацювало б і без цієї норми. Чому — пояснимо далі.
У тій самій ст. 60 КЗпП тепер буде визначення дистанційної роботи. Раніше тут доводилося орієнтуватися лише на Конвенцією про надомну працю від 20.06.96 р. № 177 та Положением об условиях труда надомников, утвержденном постановлением Іоскомитета СССР по труду и социальным вопросам секретариата ВЦСПС от 29.09.81 г. № 275/17-99.
Дистанційна (надомна) робота — це така форма організації праці, коли робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця.
За дистанційної роботи працівники можуть розподіляти робочий час на свій розсуд і на них не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не передбачено трудовим договором. На практиці і до прийняття коментованого закону все це могло бути передбачено в тих самих Правилах внутрішнього трудового розпорядку.
Визначили також, що виконання дистанційної (надомної) роботи не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників, і якщо працівник і роботодавець письмово не домовилися про інше, дистанційна (надомна) робота передбачає оплату праці в повному обсязі та в строки, визначені діючим трудовим договором.
Зважайте, дистанційна робота не передбачає наявність робочого місця працівника в приміщеннях роботодавця (до речі окреме положення про це містить Конвенція № 177). Якщо працівник час від часу виконуватиме роботу вдома (зокрема, у разі оголошення карантину), ми переконані, це не варто розцінювати як дистанційну (надомну) роботу, адже у працівника є робоче місце на підприємстві. У такому випадку лише маємо справу з дозволом роботодавця працівнику виконувати роботу вдома, на чому ми акцентували увагу в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 24 за 2020 рік, стор. 8. А отже, у та-, кому випадку про жодний письмовий трудовий договір не йдеться. І це все може оформлювати за допомогою заяви та наказу по підприємству. Та в будь-якому разі окреме застереження щодо цього є в оновленій ст. 60 КЗпП.
|