ВТРАЧЕНО ТРУДОВУ КНИЖКУ: ХТО ОФОРМЛЮЄ ДУБЛІКАТ
6-12-2017, 11:28
До нас на роботу влаштовується працівниця, котра втратила трудову книжку. З попередньої роботи вона надала довідку.
Чи повинні ми оформити дублікат трудової? Після звільнення з попереднього місця роботи працівниця змінила прізвище. Як слід оформлювати дублікат трудової — на її теперішнє прізвище, без занесення записів про його зміну?
ВІДПОВІДЬ: Дублікат оформлюють на нове прізвище, але робити це, найімовірніше, мусять за попереднім місцем роботи. За загальним правилом на нове місце роботи працівниця повинна подати вже оформлений дублікат. Є лише один випадок, коли дублікат можуть оформлювати за новим місцем роботи. Далі про це — докладніше.
Порядок оформлення дубліката трудової книжки в разі її втрати встановлений Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Мінпраці, Мін'юсту, Мінсоцзахисту населення України від 29.07.93 р. № 58 (далі — Інструкція №58).
Під час працевлаштування майбутні працівники подають трудову книжку встановленого зразка. У цього правила лише три винятки — коли на роботу приймають:
- осіб, які працевлаштовуються вперше, — їм трудову книжку оформлює перший роботодавець;
- сумісників — їхня трудова книжка зберігається за основним місцем роботи;
- працівників, доступ до трудових книжок яких утрачений унаслідок надзвичайної ситуації, передбаченої Кодексом цивільного захисту України, або проведення антитерористичної операції (АТО) на території, де вони працювали. Це єдиний випадок, коли дублікат можуть оформлювати за новим місцем роботи (п. 5.6 Інструкції № 58).
Отже, якщо трудова книжка співробітниці втрачена внаслідок проведення АТО в тій місцевості, де вона працювала раніше, їй слід надати на нове місце роботи письмову заяву, а також інформацію з Антитерористичного центру при СБУ про проведення АТО на території, де вона працювала. Інформацію подають письмово в довільній формі. На підставі цих документів оформлюють дублікат трудової книжки.
У решті випадків, коли трудову книжку втрачено, особа мусить звернутися за місцем останньої роботи, а там у 15-денний строк їй повинні оформити дублікат (п. 5.1 Інструкції № 58). Утім цей строк може бути й подовжений у разі якихось ускладнень.
Титульну сторінку дубліката трудової книжки заповнюють за загальними правилами. Відповідно до п. 2.11 Інструкції № 58 прізвище, ім'я та по батькові вказують на підставі паспорта. Отже, оскільки на момент оформлення дубліката працівниця подає паспорт уже з новим прізвищем, саме його й заносять у трудову книжку. Після внесення даних ставлять дату заповнення дубліката. Співробітниця своїм підписом підтверджує правильність заповнення, після цього особа, відповідальна за ведення трудових книжок, ставить свій підпис і печатку підприємства. У правому верхньому кутку першої сторінки трудової книжки роблять напис "Дублікат".
Заповнення інших розділів трудової книжки відрізнятиметься залежно від того, чи працювала людина раніше — до працевлаштування на місце роботи, де видають дублікат. Якщо це було її єдине місце роботи — у розділах "Відомості про роботу", "Відомості про нагородження", "Відомості про заохочення" вносять записи на підставі виданих попередньо наказів.
А якщо вона вже працювала — у розділ "Відомості про роботу" у графу 3 спочатку вносять запис про загальний стаж роботи до працевлаштування на підприємство, що оформлює дублікат. Стаж записують сумарно за всі періоди роботи, наприклад: "До працевлаштування у ТОВ "Яблуневий цвіт" загальний стаж роботи становить 5 років 7 місяців 24 дні". Цей стаж мусить підтверджуватися документами. Тобто спочатку працівник має зібрати належні довідки з усіх попередніх місць роботи. Візьміть на озброєння: записи про попередні місця роботи не засвідчують підписом і печаткою, після внесення запису про перше місце роботи в наступному рядку зазначають друге місце роботи тощо. Реквізити документів (довідок), на підставі яких вносили записи, зазначають у графі 4. Після заповнення дубліката довідки повертають працівнику.
|