Як бути, якщо звільнений працівник не бажає забирати трудову книжку?
31-10-2015, 05:44
За ст.47 Кодексу законів про працю України (далі-КЗпП) роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові належним чином оформлену трудову книжку. У разі затримки видачі трудової книжки з вини роботодавця звільнений вправі вимагати поновлення на роботі та виплати середнього заробітку за весь період вимушеного прогулу (ст.235 КЗпП). Крім того невиконання вимог ст. 47 КЗпП може привести до адміністративної відповідальності за ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу.
На жаль, КЗпП не роз’яснює, не роз’яснює, як чинити, коли наймана особа відсутня на роботі в день звільнення або взагалі відмовляється забирати трудову книжку. Водночас порядок дій у такому випадку описує Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Мінпраці України, Мін’юсту України від 29.07.93 р. №58 (далі - Інструкція №58). У її п.42 сказано, що колишньому працівникові потрібно в день звільнення надіслати поштове повідомлення із вказівкою на необхідність одержати трудову книжку. Подібний документ украй важливо надіслати рекомендованим листом із повідомленням про вручення. У повідомленні також варто нагадати працівникові про його право одержати книжку поштою. Однак для цього він мусить написати письмову заяву.
Ади додатково убезпечити себе від можливих претензій, радимо в день звільнення також скласти акт про те, що працівник не отримав трудової книжки вчасно.
Ось, власне і все, що може зробити кадрова служба підприємства щоб уникнути адмінштрафу, а також у разі звернення працівника до суду з позовом про стягнення середнього заробітку довести неспроможність претензій з його боку.
В разі коли працівник незважаючи на письмові запрошення не забирає трудову книжку, то трудова книжка надалі повинна зберігатися у відділі кадрів упродовж двох років окремо від трудових книжок працівників підприємства. Якщо звільнений не з’явиться, книжку передають до архіву підприємства, де де зберігатимуть її ще протягом 50 років (п.6.2 Інструкції №58,ст.539 Переліку типових документів, що утворюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших підприємств, установ та організацій, зі зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Головного архівного управління при КМУ від 20.07.98 №41). Лише після закінчення цього строку вона може бути знищена.
|