Оплата праці за роботу у святкові та неробочі дні
28-10-2015, 20:19
Оплата за роботу у святкові та неробочі дні відноситься до державних норм з оплати праці (ст.12 Закону України «Про оплату праці»). Залучення працівників до роботи у святкові та неробочі дні, перелік яких визначений ст.73 Кодексу Законів про Працю України, обмежений законодавством України.
Компенсація за роботу у святкові і неробочі дні проводиться згідно зі статтею 107 КЗпП України, відповідно до якої, якщо працівник працював у святковий і неробочий день, то його робота оплачується у подвійному розмірі: відрядникам – за подвійними розрядними розцінками; працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - в розмірі подвійної годинної або денної ставки; працівникам, які одержують місячний оклад, у розмірі одинарної годинної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилась в межах місячної норми робочого часу, в розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота провадилась понад місячну норму праці. Оплата в зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святкові і неробочі дні.
За бажанням працівника, який працював у святковий та неробочий день, йому може бути надано інший день відпочинку.
При цьому, слід враховувати, що ця норма ст..107 КЗпП України застосовується у випадках, коли робота у святковий (неробочий) день не включається до норми робочого часу.
Для працівників, які працюють за графіком, робота у святкові (неробочі) дні включається до місячної норма робочого часу, отже оплата праці проводиться згідно з нормами ст.107 КЗпП України, але не може бути замінена іншим днем відпочинку, оскільки у такому випадку працівником не буде повністю відпрацьована встановлена йому норма робочого часу.
Розмір оплати праці за роботу у святкові і неробочі дні працівниками, яким установлені місячні оклади, розраховуються шляхом ділення місячного окладу на встановлену норму робочого часу на підприємстві для відповідних категорій працівників та множенням частки від ділення на фактично відпрацьовані години у святковий чи неробочий день. При цьому для працівників, які працювали у святкові та неробочі дні понад норму робочого часу, зазначена частка від ділення подвоюється.
Для працівників, робота яких згідно з графіком виходу на роботу припала на святковий або неробочий день і вони отримують місячний оклад, оплата здійснюється в одинарному розмірі годинної або денної ставки понад оклад, оскільки їх робота проводиться у межах місячної норми робочого часу, встановленої для цієї категорії працівників.
Головний правовий інспектор праці
|