Преміювання працівників підприємства
30-10-2015, 05:36
Статтею 15 Закону України «Про оплату праці» визначено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, системи посадових окладів, умови введення та розміри надбавок, доплат, премій, винагород й інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими(регіональними) угодами.
Отже, всі питання щодо преміювання працівників підприємства вирішуються самостійно, шляхом розробки Положення про преміювання.
Положення про преміювання є складовою частиною чинної системи оплати праці на підприємстві і, як правило, затверджується як додаток до колективного договору. При цьому, як і колективний договір, зазначене Положення має бути узгоджено з профспілковим органом,
У Положенні про преміювання визначається коло працівників, на яких поширюється дія системи преміювання, показники, умови, розмір, строки, а також порядок нарахування премій за кожною категорією працівників.
Премії працівникам можуть виплачуватись за будь-який проміжок часу, наприклад за підсумками роботи за місяць, квартал тощо.
Якщо преміювання проводиться за підсумками роботи за місяць, то премію виплачують за виконання показників і умов преміювання у будь-якому визначеному місяці і як правило, нараховують на посадовий оклад(ставку), надбавку, що мав працівник у місяці нарахування премії.
Право збільшення(зменшення) розміру премії Положенням про преміювання може надаватися керівнику підприємства в односторонньому порядку або за узгодженням із профспілковим органом. Рішення про зменшення розміру премій, у тому числі й у зв’язку з допущеними працівником виробничими недоглядами, керівник підприємства вправі прийняти одноосібно, якщо відповідним Положенням про преміювання не передбачено інше.
Зменшення розміру премії, що проводиться керівником підприємства на свій розсуд у межах своєї компетенції, позбавлення премії повністю або частково у зв’язку з вчиненням працівником виробничого недогляду повинно оформлятися наказом по підприємству, в якому зазначено підстави зменшення або позбавлення премії повністю або частково.
У разі, якщо Положенням про преміювання не передбачено виробничих недоглядів та інших порушень, за вчинення яких працівник позбавляється премії повністю або частково, виробничі премії повинні виплачуватися, оскільки вони не є заходами заохочення, а згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати належать до додаткової заробітної плати.
|