ЗДІЙСНЕННЯ ГРОМАДСЬКОГО КОНТРОЛЮ ПРОФСПІЛКАМИ І ЇХ ОБ'ЄДНАННЯМИ ЗА ДОТРИМАННЯМ ПРАВ ПРАЦІВНИКІВ НА ОПЛАТУ ПРАЦІ.
3-06-2021, 16:11
Київською міською профспілкою працівників житлово-комунального господарства та сфери послуг проведено аналіз стану виплати заробітної плати на комунальних підприємствах галузі.
З метою попередження фактів невиплати та несвоєчасної виплати заробітної плати, вважаємо за необхідне провести роз’яснювальну роботу, щодо здійснення громадського контролю профспілками і їх об’єднаннями за дотриманням прав працівників на оплату праці.
Факти порушень ЗУ «Про оплату працю» є неприпустимими і потребують вчасного реагування і вжиття заходів.
Відповідно до ст.. 21 ЗУ «Про професійні спілки їх права та гарантії діяльності» (далі – Закон) профспілки здійснюють громадський контроль за виплатою заробітної плати, додержанням законодавства про працю та ін..
Для здійснення цих функцій профспілки, їх об'єднання можуть створювати служби правової допомоги та відповідні інспекції, комісії. В апараті Київської міської профспілки діє відділ юридичного забезпечення та питань охорони праці, який завжди готовий надавати необхідну правову допомогу. Таку допомогу можуть отримати як голови профспілкових комітетів, так і будь хто з членів профспілки.
Згідно тієї ж ст..21 Закону уповноважені представники профспілок мають право вносити роботодавцям, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування подання про усунення порушень законодавства про працю, які є обов'язковими для розгляду, та в місячний термін одержувати від них аргументовані відповіді.
У разі ненадання аргументованої відповіді у зазначений термін дії чи бездіяльність посадових осіб можуть бути оскаржені до місцевого суду.
Відповідно до ст..33 Закону профспілкові органи мають право вимагати розірвання трудового договору (контракту) з керівником підприємства, установи або організації, якщо він порушує цей Закон, законодавство про працю, про колективні договори та угоди.
Відповідно до ст..16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Тож, профспілка в інтересах працівника або працівник самостійно можуть звернутись до суду з позовом про стягнення заборгованості із заробітної плати.
Порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, є підставою для притягнення посадових осіб до адміністративної відповідальності (ст..41 КУпАП).
Безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць є підставою для притягнення керівника підприємства до кримінальної відповідальності (ст..175 ККУ).
Тож, у разі наявності зазначених фактів порушень, профспілковий комітет в має:
1. Терміново розглянути на своєму засіданні питання невиплати або несвоєчасної виплати заробітної плати працівникам.
2. Про наявні факти порушень повідомити Київську міську профспілку працівників житлово-комунального господарства та сфери послуг, з метою отримання своєчасної правової допомоги.
3. Розпочати переговорний процес з роботодавцем.
4. Внести роботодавцю подання про усунення порушень законодавства про працю.
5. Провести роз’яснювальну роботу серед трудового колективу, щодо можливості захисту порушених прав у судовому порядку, шляхом подання позовної заяви як особисто працівником, так і профспілкою в інтересах працівника.
6. У разі необхідності, вимагати розірвання трудового договору (контракту) з керівником підприємства.
7. За потреби, повідомляти компетентні органи про факти порушень, з метою притягнення посадових осіб до відповідальності.
8. Вживати інші заходи, в яких виникає необхідність.
У зв’язку з викладеним, з метою захисту інтересів членів профспілки, пропонуємо взяти інформацію до відома, за необхідності користуватися всіма наданими повноваженнями.
|