Проходження практики на підприємстві: види, умови та звітування
18-07-2017, 13:14
У вищих навчальних закладах ( далі - вищі або ВНЗ) обов’язковою умовою є проведення для студентів практики. Оскільки для підготовки висококваліфікованих спеціалістів недостатньо надати їм у процесі навчання лише теоретичні знання. Потрібно також, щоб вони отримали і практичні навички, необхідні для майбутньої професії.
Що таке база практики?
Практика проводиться на базі підприємств різноманітних галузей господарства, установ державного управління тощо, так називаються бази практики (далі - бази).
У Положенні про проведення практики студентів ВНЗ, що затверджено наказом Міносвіти від квітня 1993 року № 93 (далі - Положення) закріплено організацію цього процесу.
Договір про проходження практики між навчальним закладом та базою.
Для проходження практики на підприємстві ВНЗ має підписати договір з відповідною організацією, незалежно від форми власності останньої. Вимоги до таких правочинів закріплено у Положенні.
Види практики.
Вона буває таких видів:
- навчальна;
- переддипломна;
- економічна;
- педагогічна;
- юридична;
- технологічна.
Цей перелік невичерпний. Відповідно до Положення студенти можуть проходити й інші види практики. Для прикладу, журналісти, які навчаються на видавничій справі та редагування після завершення третього курсу проходять редакторську практику.
Керівництво практикою та наказ про її проходження
Проходження практики на підприємстві засвідчується наказом про проходження практики. Його готує кадрова служба. Повинні бути призначені відповідальні особи, які здійснюють керівництво практикою студента.
Проходження практики студентами на підприємстві породжує для них певні обов’язки. З ними проводиться відповідні інструктажі з охорони праці та пожежній безпеці, а також з санітарно-гігієнічних правил на виробництві. Вони повинні належним чином пройти такі інструктажі та, на основі отриманих знань, дотримуватись усіх затверджених на підприємстві відповідно до чинного законодавства правил.
Часто трапляється, коли в організаціях є вільні робочі місця можуть прийматися практиканти на відповідну штатну посаду. Таке можливо лише у тому випадку, якщо вимоги до такої посади аналогічні вимогам затвердженої для студента програми практики.
Якщо студента приймають на вакантну посаду з ним зобов’язані підписати трудовий договір. Він, звичайно, буде строковим і укладатиметься на період проходження практики. На підприємстві має бути виданий наказ про прийняття на роботу практиканта. З цього моменту він вважається працівником підприємства і на нього розповсюджується законодавство про працю. Тому кадровою службою оформлюється і типова форма П-2.
Отримання студентом заробітної плати за час виконання робіт чи перебування на певних посадах у процесі проходження практики, не позбавляє їх права отримувати стипендію, якщо вона належить їм до виплати за результатами підсумкового контролю. Такі гарантії закріплені п.5.6 Положення.
Трапляється, що в процесі проходження практики студент, який тимчасово прийнятий на роботу і з ним підписано строковий договір хворіє. Відповідно до вимог чинного законодавства він має право на лікарняний.
|