Жінка відпрацювала на підприємстві два місяці: чи виплачувати компенсацію за відпустку на дітей
18-10-2017, 11:38
За загальним правилом у разі звільнення працівнику виплачують грошову компенсацію за всі невикористані ним дні щорічної відпустки. А якщо він має право на додаткову «дитячу» відпустку, то й за невикористані дні такої додаткової відпустки (ст.83 КЗпП і ст.24 Закону України «Про відпустки»).
Як відомо, жінці-працівниці, яка має двох і більше дітей до 15 років, гарантована додаткова оплачувана відпустка на дітей тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових та неробочих днів. За наявності декількох підстав для надання такої відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів (ст.182 КЗпП і ст.19 Закону України «Про відпустки».
Відпустка на дітей – соціальна і не належить до категорії щорічних. Через це її надають повною тривалістю в будь-який час протягом календарного року незалежно від кількості календарних днів, відпрацьованих співробітницею протягом року, і дати народження дитини (тобто немає такого принципу обчислення тривалості, як із щорічними відпустками). На цьому наголошує й Мінсоцполітики України ( зокрема, у листах від 24.03.15 №4053/0/14-15/18, від 12.05.15р. №256/13/116-15). Також для отримання права на відпустку на дітей жінка має відпрацювати на підприємстві хоча б один день у відповідному календарному році. Це підтверджує Мінсоцполітики в листі від 05.08.16р. №435/13/116-16. тобто якщо працівниця, яка має право на відпустку на дітей, відпрацювала на підприємстві хоча б день, то вона має право й на додаткову відпустку на дітей повної тривалості.
Отже, за загальним правилом, якщо жінка має двох дітей до 15 років, звільняється з роботи, то їй слід виплатити компенсацію за невикористану відпустку на дітей повної тривалості (звісно, якщо вона ще не використала на вашому підприємстві всіх належних днів «дитячої» відпустки).
У питанні йдеться про те, що жінка, яка має право на відпустку на дітей, відпрацювала на підприємстві цілих два місяці. Тому й здається, що під час звільнення їй обов’язково повинні виплатити компенсацію за невикористану відпустку на дітей. Однак не все так просто, як уявляється на перший погляд.
Цілком імовірно, що в поточному році працівниця могла до влаштування на підприємство працювати в інших роботодавців. А якщо це справді так, то вона або вже скористалась до звільнення з попередньої роботи «дитячою» відпусткою за поточний рік, або отримала за дні цієї відпустки грошову компенсацію під час звільнення в попереднього роботодавця. Отже, працюючи в попереднього роботодавця в поточному календарному році, правом на додаткову відпустку (якщо на той час таке право було) жінка вже скористалась.
У такому разі цій працівниці не повинні взагалі надавати додаткову відпустку на дітей за перший рік роботи на підприємстві, а відтак про компенсацію за невикористану відпустку на дітей годі й казати.
|