Особливості трудових відносин із неповнолітніми
17-02-2016, 09:36
Неповнолітні - особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами встановленими законодавством України (ст.187 КЗпП).
Наголошуємо, що не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. Однак, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років.
Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює (ст.188 КЗпП).
Трудовий договір з неповнолітнім обов’язково укладається в письмовій формі (ст.24 КЗпП). Також при прийнятті на роботу неповнолітніх не можна встановлювати випробування (ст.26 КЗпП).
Зауважимо, що забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років:
- на важких роботах;
- на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці;
- на підземних роботах;
- для підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми (ст.190 КЗпП).
Усі особи молодше вісімнадцяти років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року підлягають обов’язковому медогляду (ст.191 КЗпП).
Згідно зі ст.51 КЗпП для неповнолітніх встановлюється скорочена тривалість робочого часу:
- для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень;
- для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул) – 24 години на тиждень.
Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченого законом, для осіб відповідного віку.
Для робітників віком до вісімнадцяти років норми виробітку встановлюються, виходячи з норм виробітку для дорослих робітників пропорційно скороченому робочому часу для осіб, що не досягли вісімнадцяти років. Для молодих робітників, які поступають на підприємство, в організацію після закінчення загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних закладів, курсів, а також тих, що пройшли навчання безпосередньо на виробництві, у передбачених законодавством випадках і в розмірах та на визначені ним строки можуть запроваджуватися знижені норми виробітку. Ці норми затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспілковим комітетом(ст.193 КЗпП).
Відповідно до ст.194 КЗпП заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому самому розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.
Щорічні відпустки неповнолітнім працівникам надаються у зручний для них час. Щорічні відпустки неповнолітнім працівникам повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безпосередньої роботи на даному підприємстві, в установі, організації (ст.195 КЗпП). Відповідно до частини другої ст.75 КЗПП особам віком до 18 років надається основна відпустка тривалістю 31 календарний день.
Законодавство встановлює обмеження щодо звільнення працівників молодше 18 років. Так, звільнення працівників молодше 18 років з ініціативи роботодавця допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою районної (міської) служби у справах дітей (ст.198 КЗпП).
При цьому звільнення, зазначених у пунктах 1,2,6 ст.40 КЗпП провадиться лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування.
Відповідно до ст.198 КЗпП батьки, усиновителі, піклувальники неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім, коли продовження його загрожує здоров’ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси.
|