На день закінчення строку трудового договору жінка перебуває в декреті: чи можна її звільнити?
17-11-2015, 19:08
Звільнити можна, але доведеться дотриматися деяких умов. Спочатку прояснимо ситуацію із забороною на звільнення. Згідно зі ст.184 КЗпП України вагітних жінок і жінок з дітьми до 3-х років не можна звільняти з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (крім випадків ліквідації підприємства, коли звільняють з обов’язковим працевлаштуванням). У нашому ж випадку йдеться про припинення трудових відносин у зв’язку із закінченням строку трудового договору (далі – ТД), що ніяк не можна назвати звільненням з ініціативи роботодавця. Отже, наведена забороняючи норма у нашій ситуації не спрацьовує. До речі, не можна звільняти й тих, хто перебуває у відпустці (у т.ч. декретній), але, знову ж таки це стосується лише ситуації, коли ініціатива йде від підприємства (ч.3 ст.40 КЗпП).
Отже ,прямої заборони на звільнення жінки немає. Але не все так просто. Згідно з тією самою ст.184 КЗпП звільнення деяких категорій співробітниць (у т.ч. вагітних і жінок з дітьми до 3 років) у зв’язку із закінченням строку ТД відбувається з обов’язковим працевлаштуванням. Працевлаштувати цю жінку можна або на тому ж підприємстві, або на якому-небудь іншому відповідно до її спеціальності. Ось що з цього приводу сказано в п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.92р. №9: обов’язок роботодавця щодо працевлаштування не вважають виконаним, якщо працівниці не надали іншу роботу на тому самому або іншому підприємстві(установі, організації) або запропонували роботу, від якої вона відмовилась з поважних причин (наприклад, за станом здоров’я).
В останній день дії ТД співробітницю потрібно проінформувати про закінчення строку дії ТД і запропонувати нову роботу на тому ж або на іншому підприємстві (або залишити її на попередній посаді). Оскільки жінки в цей день на роботі не буде (тому, що вона в декретній відпустці), це питання можна вирішити, запросивши її на підприємство або надіславши листа з повідомленням чи в будь-який зручний спосіб.
Таким чином, звільнення працівниці буде законним у трьох випадках:
- якщо її працевлаштують на іншому підприємстві;
- якщо вона відмовиться від працевлаштування без поважних причин(таку відмову необхідно оформити письмово);
- якщо вона сама напише заяву з проханням її звільнити.
- Інакше залишається перевести її на іншу посаду (звичайно, за її згодою) або залишити на попередній.
|