Який строк звернення працівника до комісії по трудових спорах? У який строк мають розглянути заяву працівника та який порядок роботи цієї комісії?
21-09-2016, 10:12
Порядок створення та роботи комісії по трудових спорах визначено в главі XV КЗпП України.
Відповідно до статті 223 КЗпП комісію по трудових спорах (далі- Комісія) обирають на загальних зборах (конференції) трудового колективу підприємства, установи, організації (далі – підприємство) з не менш як 15 осіб. Порядок обрання, чисельність, склад і строк повноважень Комісії визначають загальні збори (конференція) трудового колективу підприємства.
Комісія обирає із свого складу голову, його заступників і секретаря Комісії.
Трудовий спір підлягає розгляду в Комісії, якщо працівник самостійно або з участю профспілкової організації, що представляє його інтереси, не врегулював розбіжності у безпосередніх переговорах з роботодавцем.
Працівник може звернутися до Комісії у тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а в спорах про виплату належної йому заробітної плати – без обмеження будь-яким строком. Заява працівника, що надійшла до Комісії, підлягає обов’язковій реєстрації. Тобто комісія повинна мати журнал реєстрації заяв.
Згідно зі ст.226 КЗпП Комісія зобов’язана розглянути трудовий спір у 10-денний термін з дня подання заяви. Спори мають розглядатися в присутності працівника, представника роботодавця, за винятком, коли працівник не заперечує проти такого розгляду за його відсутності, однак це допускається лише за його письмовою заявою.
Комісія має право викликати на засідання свідків, доручати спеціалістам проведення технічних, бухгалтерських та інших перевірок, вимагати від роботодавця розрахунки та документи.
Засідання Комісії вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менше двох третин обраних до її складу членів.
На засіданні Комісії ведеться протокол, який підписують голова або його заступник і секретар. Комісія ухвалює рішення більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні. Копії рішення Комісії у триденний строк вручається працівникові і роботодавцеві.
У разі незгоди з рішенням Комісії працівник чи роботодавець можуть оскаржити її рішення до суду в 10- денний термін з дня вручення їм виписки з протоколу засідання Комісії чи його копії.
Рішення Комісії підлягає виконанню роботодавцем у триденний строк по закінченні 10 днів, передбачених на їхнє оскарження.
У разі невиконання роботодавцем рішення Комісії у встановлений строк працівникові Комісія підприємства видає посвідчення, що має силу виконавчого листа (ст.230 КЗпП).
На підставі посвідчення, пред’явленого не пізніше тримісячного строку до відділу державної виконавчої служби, державний виконавець виконує рішення комісії по трудових спорах у примусовому порядку.
|