ЧИ ВИНИКАЄ ПРАВО НА "ДИТЯЧУ" ВІДПУСТКУ, ЯКЩО ПРАЦІВНИЦЯ НЕ ВИХОДИЛА НА РОБОТУ ПІСЛЯ ДЕКРЕТУ
7-06-2018, 10:39
ЧИ ВИНИКАЄ ПРАВО НА "ДИТЯЧУ" ВІДПУСТКУ, ЯКЩО ПРАЦІВНИЦЯ НЕ ВИХОДИЛА НА РОБОТУ ПІСЛЯ ДЕКРЕТУ
(Коментар до листа Мінсоцполітики України від 26.03.18 о. № 480/0/101-18/284 "Щодо надання соціальної додаткової відпустки на дітей" Ч)
Мінсоцполітики України роз'яснило порядок надання додаткової "дитячої" відпустки, передбаченої ст. 19 Закону про відпустки1. На думку відомства, якщо жінка після народження другої дитини не приступала до виконання своїх трудових обов'язків та не відпрацювала жодного робочого дня, а оформила щорічну відпустку, права на додаткову соціальну відпустку "на дітей" вона не має. Чому Міністерство робить такий висновок? Згадаємо норми ст. 19 Закону про відпустки: жінці, яка працює й має двох або більше дітей віком до 15 років, надають щорічно додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. Зокремтеся на слові "працює". Як наголошує відомство: для отримання "дитячої" відпустки жінці недостатньо мати двох дітей віком до 15 років, вона ще повинна працювати (виконувати свої трудові обов'язки). Тож, якщо після декретної відпустки жінка забажає використати дні не лише щорічної, але і додаткової соціальної відпустки, їй доведеться спочатку вийти на роботу та відпрацювати хоча б один робочий день. Лише тоді вона отримає право на використання "дитячої" відпустки за цей рік. Вимога щодо виконання трудових обов'язків задля отримання права на "дитячу" відпустку стосується не лише жінки із двома дітьми до 15 років, вона поширюється на всі підстави надання соціальної відпустки. Нагадаємо, що цю відпустку також надають:
- жінці, яка має дитину з інвалідністю;
- жінці, яка усиновила дитину;
- матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи;
- одинокій матері;
- батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (зосібна, у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
- особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи;
- одному з прийомних батьків.
Але в кожному разі це торкається лише тих осіб, які відпрацювали хоча б один день у році, за який вони бажають використати таку відпустку. До речі, висновки Міністерства не нові. Подібну думку Мінсоцполітики висловлювало в листі від 05.08.16 р. № 435/13/116-16. На завершення додамо: цю відпустку надають У будь-який час календарного року за бажанням працівниці. Законодавство не встановлює строку давності, після якого втрачається право на "дитячу" відпустку. Тому якщо співробітниця з якихось причин не скористалася своїм правом і не взяла відпустку за минулий рік або ж за кілька попередніх років, вона має право зробити це в будь-який час. А в разі звільнення їй виплачують компенсацію за всі невикористані дні такої відпустки.
1 Закон України "Про відпустки" від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.
|