Наслідки непроведення атестації робочих місць за умовами праці
8-06-2017, 11:36
При зверненні працівника до суду щодо відшкодування матеріального і морального збитку у разі погіршення стану здоров’я через дію шкідливих виробничих факторів, компенсація за шкідливі умови праці, не проведення атестації є доказом провини роботодавця.
Наголошуємо на негативних наслідках не проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі - атестація).
Якщо атестацію не проведено, а підприємство виплачує компенсації і надає гарантії працівникам (додаткові відпустки, підвищена оплата праці, спецодяг і т.д.), то при перевірці можуть виникнути питання з приводу правомірності таких виплат (для роботодавців що перебувають на бюджетному фінансуванні), а також проблеми з оподаткуванням таких виплат.
Працівник, який працює в шкідливих умовах праці, може звернутися до суду і вимагати відшкодування матеріального і морального збитку у разі погіршення стану здоров’я через дію шкідливих виробничих факторів, компенсації за шкідливі умови праці. У такому разі, не проведення атестації не тільки не врятує роботодавця від відповідальності, але, навпаки, стане доказом його провини.
За не проведення атестації, порушення термінів проведення керівник підприємства може бути притягнутий до адміністративної відповідальності (ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Зауважуємо, що атестація робочих місць потрібна:
- керівнику, оскільки відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць покладено на керівника підприємства;
- працівнику, оскільки атестація є правовою підставою отримання компенсацій та гарантій для працівника зі шкідливими і небезпечними умовами праці (доплати до заробітної плати, додаткові оплачувані відпустки, спеціальне харчування тощо).
|